444 78 46

Su Arıtma Cihazları

Last Updated: 31 Mart 2017
Ters Ozmos Su Arıtma Sistemleri Çalışma Şeması

Su arıtma cihazları, gelişen çağımızın teknolojisini kullanarak sağlıklı su elde etme işlemini evimize getiren cihazlardır. Günümüzde su arıtma çoğunlukla ters osmoz prensibiyle gerçekleşmekte ve önemli derecede kabul edilebilir sonuçlar alınmaktadır.

Bu prensibi kullanan su arıtma cihazları ise bu tip cihazların çoğunluğunu oluşturmaktadır. Ters ozmos prensibi ile su arıtma yapılırken suyu saf su haline getirmeden suyun kullanılabilirliğini önleyici etkilerden uzak durmuş oluruz. İçmek veya diğer amaçlar ile kullanacağımız suların tamammıyle faydalı olabilecek minerallerden de ayrılmasını istemeyiz.

Ters ozmos sistemi ile çalışan su arıtma cihazları ile membran zardan geçebilecek küçüklükte olan önemli ve yararlı mineraller süzülmezken bizim için zararlı olabilecek mineral ve kirlikler güvenle içeceğimiz suyumuzdan uzaklaştırılmış olacaktır.

Sonuç olarak son derece yararlı ve nitelikli içme suyu elde ederiz. Ve bunu normal yollarla elde edebileceğimiz fiyatın neredeyse 5'te biri fiyatına gerçekleştirerek teknolojinin bize sunduğu hizmetlerden faydalanmış oluruz.

Günümüzde su arıtma cihazının kullanımı oldukça yaygınlaşmakla beraber, su arıtma cihazları toplumun bilinçlenmesiyle birlikte damacanadan uzaklaşmak için güzel bir alternatif oluşturmuştur. Bu konuda porfesyonel bir firmadan yardım almak ve ve size uygun bir su arıtma cihazı seçmek için bizden mutlaka yardım almalı sınız.


Su Arıtma Cihazı Çalışma Prensibi

Ters ozmos su arıtma sistemlerinin çalışma prensibi nasıldır?

Gelişen teknolojinin nimetlerinden maksimum seviyede yararlandığımız şu günlerde oldukça popüler olan ters ozmos sistemler öncelikle suyun ön filtrasyon aşamasını kullanmaktadırlar.

Ön filtrasyon olarak tanımladığımız bu aşamada su öncelikle 5 mikrometrelik(milimetrenin binde biri) gözenekleri olan ilk aşama filtreden geçerek bizim için çok küçük fakat içme suyumuz için büyük sayılabilecek partiküllerden arındırılır. İkinci aşamada ise aktif karbon blok filtre sayesinde suda bulunan kötü tat ve koku yaratabilecek partiküller, ayrıca şehir suyunda bulunan klorda uzaklaştırılarak suyun içilebilir olmasındaki en büyük etkenlerden birinin temelleri atılmış olur.

3 aşamada ise 1 mikrometrelik gözenekleriyle 1 mikron tortu filtresi devreye girerek boyutu 1 mikrondan büyük partikülleri süzer ve ters osmoz membran filtrenin ömrünü ve çalışma kalitesini büyük ölçüde arttırır.

Dördüncü aşama olan ters osmoz aşaması ise sistemin en can alıcı bölümüdür. Bu aşamada 8 ve 10 angstron(milimetrenin on milyonda biri) büyüklüğünde gözeneklere sahip olan membran filtreye yüksek basınç altında ulaşan yarı filtre edilmiş suyumuzun, su ve bazı değerli anyon ve katyonları filtreden geçerken geçemeyen kurşun, nitrat, asbest, sodyum ve arsenik gibi partiküllerin filtrasyonu gerçekleşmiş olur.

Bu son ve en önemli aşamamızdan sonra ise su tadın ve lezzetin eklenmesi için hindistan cevizi kabuğu karbon filtreye ulaşarak tamamen güvenli lezzetli bir hal alır.


1. Aşama Ön Filtre

Suyun arıtılmasındaki ilk aşamadır. Burada suyla temasa geçen 5 Mikron özelliğe sahip filtre, çamur ve pas gibi tortuları tutarak suyun berrak bir hale gelmesini sağlar.

2. Aşama Aktif Karbon Blok Filtre

Su Ön Filtre'den sonra bu aşamaya geçer. Bu aşamada su, klor başta olmak üzere içinde bulunduğı kötü kokuları ve tat veren tüm kimyasal maddeleri arıtır.

3. Aşama 1 Mikron Filtre

Ön Filtre ve Aktif Karbon Blok Filtre' geçen su 1 Mikron hassasiyetindeki Mikron Filtre'ye gelir. Suyu son kez süzerek ters ozmos sisteminin en önemli parçası olan membran filtreye suyu ayrıştırma işlemi için gönderir.

4. Aşama Membran Filtre

Membran, dünyada sadece birkaç kimya firmasının üretebildiği ileri teknoloji bir filtredir. Filtrenin gözenekleri milimetrenin milyonda birinden çok daha küçüktür. Bu işlem sırasında suda bulunabilecek zararlı bakteriler, virüsler ve zararlı karışımlar ve mikroplar tamamen dışarı atılır.

5. Aşama Tatlandırıcı Filtre

Son aşama olan Tatlandırıcı Filre, membran filtreden saf hhalde gelen suyu insan yapısına göre en sağlıklı bir şekilde tatlandırır ve içme suyuna dönüştürür.


Su Arıtma Filtreleri Nelerdir ?

Su Arıtma Cihazlarında Ters Ozmos sisteminin çalışabilmesi için suyun, 6 aşamadan geçmesi gerekiyor. Suyun doğru şekilde arıtılabilmesi için geçmesi gereken filtreler aşağıda listelenmiştir.

  • Tortu filtresi
  • Ön karbon filtre
  • Membran filtre
  • Son karbon filtre
  • İnce filtre
  • Anti-bakteriyel (seramik) filtre


Su Arıtma Cihazlarının Avantajları Nelerdir ?

Hiçbir kimyasal madde kullanmadan suyun tüketilebilir hale gelmesini sağlar. Maliyeti oldukça üşüktür. Kendi üzerinde bulundurduğu deposu ile arıtılmış suların uzun süre sağlıklı kalmasını sağlar. Sürekli damacana su parası vermek zorunda kalmazsınız. Damacanaların ne kadar temiz olduğu konusundaki şüpheniz ortadan kalkar. Suda bulunan bütün zararlı maddelerin arıtılmasından dolayı sağlığa en yararlı hale gelir. Hızlı emilmeyi sağlayarak böbrek ve bağırsağa daha az iş bırakır. Hücrelerden zararlı karışımların atılmasını sağlar. Çok az miktarda kalsiyum magnezyum iyonlarını içerir.


Su Arıtma Cihazlarının Bakımı Nasıl Yapılır ?

Su arıtma cihazlarını temizlemek için teknik bir bilgiye ihtiyacınız yoktur. Çıkarılabilen sünger filtreleri temiz ve bol su ile yıkadığınızda defalarca kullanabilirsiniz. Ömürleri ortalama bir yıl olan filtreler bir yılı aştığında arıtma sisteminin aşınması yada bozulması durumunda su arıtma işlemini yapamacağı için değiştirilmesi gerekmektedir. Memran filtrelerin ömrü ise birkaç yıldır.© Copyright Conax Su Arıtma Sistemleri 2017